ÇEKYA 1-2 TÜRKİYE: HAKAN KALHANOĞLU VE CENK TOSUN, 10 KİŞİLİK ÇEKYA’NIN EVİNE DÖNDÜĞÜ ATEŞLİ KARŞILAŞMADA SON 16’DAKİ YERİNİ GARANTİLEDİ
6 mins read

ÇEKYA 1-2 TÜRKİYE: HAKAN KALHANOĞLU VE CENK TOSUN, 10 KİŞİLİK ÇEKYA’NIN EVİNE DÖNDÜĞÜ ATEŞLİ KARŞILAŞMADA SON 16’DAKİ YERİNİ GARANTİLEDİ

Türkiye, Çekya karşısında aldığı 2-1’lik dramatik ve hararetli galibiyetin ardından Euro 2024 eleme turuna yükseldi ve Çekya’yı turnuvadan evine gönderdi. Hakan Çalhanoğlu ve Cenk Tosun, Antonin Barak’ın da ilk yarıda oyundan atıldığı Çekya’da Tomas Türkiye Euro 2024 Futbol Forması Soucek’in gollerine karşılık goller atarken Türkiye F Grubu’nda ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye, yedek oyuncu Cenk Tosun’un 2-1’lik galibiyetiyle 2008’den bu yana ilk kez son 16’ya kalırken, 10 kişilik Çekya Euro 2024’ten elendi.

Vincenzo Montella’nın Ay-Yıldızlıları ikinci aşamaya geçmek için sadece yenilgiden kaçınmak zorundaydı ve umutları 20. dakikada Antonin Barak’ın iki sarı kartla oyun dışı kalmasıyla yeşerdi.

Aranın ardından Türkiye, kaptan Hakan Çalhanoğlu’nun 51. dakikada sahanın sol tarafından ilk vuruşta harika bir vuruşla takımını öne geçirmesiyle rahatlamış görünüyordu.

Ancak West Ham’dan Tomas Soucek, kaleci Türkiye Erkek Futbol Forması Mert Günok’un bir hatasını değerlendirerek maçın sonunu hazırladı.

ÇEKYA 1-2 TÜRKİYE: HAKAN KALHANOĞLU VE CENK TOSUN, 10 KİŞİLİK ÇEKYA’NIN EVİNE DÖNDÜĞÜ ATEŞLİ KARŞILAŞMADA SON 16’DAKİ YERİNİ GARANTİLEDİ

10 kişi kalan Çekler, Türk ceza sahasına her şeylerini ortaya koydular ancak turnuvada hayatta kalmak için gereken son hamleyi yapamadılar ve Tosun, uzatma dakikalarında güzel bir vuruşla işi bitirdi.

Son düdüğün ardından Çekya’dan Tomas Chory’nin ikinci kırmızı kartla oyun dışı kalmasıyla toplam 16 sarı ve iki kırmızı kartla bu maç Avrupa Şampiyonası tarihinin en disiplinsiz maçı oldu.

Bu sonuçla Türkiye F Grubunu ikinci sırada Türkiye çocuk Futbol Forması tamamlayarak en iyi üçüncü takımlardan biri olarak yoluna devam etti.

Bir önceki Euro’da son sekize kalan Çekler ise dibe vurdu ve evlerine erken döndü. Türkiye şimdi önümüzdeki Salı günü son 16 turunda Avusturya ile karşılaşacak.

KONUŞMA NOKTASI – TÜRKİYE, ÇEKLERİN UMUTLARINI BİR KEZ DAHA SONLANDIRIRKEN DOĞAL YOLDAN İLERLİYOR

Türkiye, Çekleri Euro’daki son grup maçında yenmeyi alışkanlık haline getirmişti ve teknik direktör Ivan Hasek, daha topa vurulmadan kaderin kendilerine Futbol Formaları karşı komplo kurduğunu düşündüğü için affedilebilirdi.

Çekler, umut verici bir başlangıcı iki hızlı uyarı ile bir şekilde sert bir kırmızı kartla kısıtlandığında, sakatlanan Patrik Schick formunda Euro’daki rekor golcülerinden zaten yoksundu.

Hakkını vermek gerekirse, 10 kişi mücadele etmeye devam etti ve geriye düşmelerine rağmen birkaç tehlikeli duran toptan biri sonuç verince can simidi yakaladılar.

Beklenmedik bir geri dönüş, Türkiye’nin ara pasında kazandığı golle yaralarına tuz bastığı duraklama süresinin sonlarına kadar kartlarda kaldı.

Ay Yıldızlılar söz konusu olduğunda işler asla rutin değildir ama genellikle oldukça eğlencelidir. Kağıt üzerinde kuranın daha kolay görünen tarafında yer aldıkları için 2008’de yarı finale ulaşmalarını sağlayan türden bir koşuyu tekrarlamak için karanlık atlar olmaya devam ediyorlar.

MAÇIN OYUNCUSU

Hakan Çalhanoğlu (Türkiye). Inter’in 30 yaşındaki orta saha oyuncusu orta sahada oyunun akışını sağladı ve üçüncü finalinde ilk Avrupa Şampiyonası golünü atarak iyi bir bireysel performans sergiledi.

OYUNCU DERECELERİ

TÜRKİYE: Günok 5, Muldur 7, Demiral 7, Akaydin 7, Kadioglu 7, Yuksek 7, Calhanoglu 8*, Ozcan 6, Güler 7, Yildiz 7, Yilmaz 7. Yedekler: Ayhan 6, Yokuşlu 6, Tosun 7, Aktürkoğlu 6, Kökçü n/a.

ÇEK CUMHURİYETİ: Stanek 7, Holes 7, Hranac 7, Krejci 7, Coufal 7, Soucek 8, Provod 7, D. Jurasek 7, Barak 4, Hlozek 6, Chytil 6. Yedekler: Kuchta 6, Kovar 6, Chory 6, Lingr 6, M. Jurasek n/a.

Maç yayını ve yorum

MAÇ ÖZETLERİ

18′ – ÇEK CUMHURİYETİ ŞANSI! Robin Hranác, Soucek’in sağdan gelen uzun taç atışını kafayla içeri çevirmesinin ardından serbest vuruştan topu ağlara gönderiyor.

20′ – ÇEK CUMHURİYETİ KIRMIZI KART! Antonín Barák’ın ikinci sarı kartı görmesi Çekler için bir felaket. Mücadelede çok az bir şey olduğu için biraz sert görünüyor ancak dokuz dakika arayla iki sarı kart ve Çeklere yapacak bir şey bırakmıyor.

45′ – ÇEK CUMHURİYETİ ŞANSI! Jurásek, Lukas Provod liderliğindeki harika bir kontra atağı desteklemek için soldan ilerliyor. Ceza sahası içinde topla buluşuyor ancak şutunu ilerideki Mert Günok’un üzerinden geçiremiyor.

51′ – GOL! – Türkiye 1-0 Çek Cumhuriyeti: (Çalhanoğlu). Hakan Çalhanoğlu, Stanek’in mükemmel bir kurtarışla ilk başta onları uzakta tutmasının ardından, alanın sol tarafından uzak köşeye ilk seferde yaptığı sert bir vuruşla kilidi kırıyor.

66′ – GOL! – Türkiye 1-1 Çek Cumhuriyeti: (Soucek). Can simidi! 10 kişi oyuna geri dönüyor ve Türkiye kalecisi Mert Günok’un topu elinden kaçırmasının ardından kaptanları Soucek topu ağlara gönderiyor. Her şey Türk sahasında hasara yol açan bir başka uzun taç atışından geldi.

90+4′ – GOL! – Türkiye 2-1 Çek Cumhuriyeti: (Tosun). Yedek oyuncu soldan içeri girip uzak köşeye sert bir vuruşla topu ağlara göndererek maçı bitiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *